Peter Freestone

Moje začátky

 

Narodil jsem se v Londýně v Caroshaltonu. Zde jsem zůstal pouze do svých šesti let. Dalších pět let jsem strávil na internátní škole v Indii. Zde první shoda s Freddieho životem za dob studií v Indii. V 11 letech jsme jeli na půl roku do Anglie, odkud jsme se zpátky do Indie už nevrátili. Vzdělání jsem poté dokončil na střední škole Isaaca Newtona v Severním Kensingtonu. Po škole, kterou jsem dokončil v roce 1973, jsem začal pracovat v Selfridges, v jednom z hlavních oddělení obchodů v Londýně. Začal jsem Catering Management Training Scheme a byl jsem jmenován asistentem manažera jedné z veřejných předních restaurací ve věku 19 let, nejmladší v té době. V dubnu roku 1975 mi jeden kamarád navrhl, abych se k němu připojil při občasných výpomocích v Královské opeře. Téhož roku jsem už oblékal členy pánského operního sboru a shodou okolností jsem už tehdy viděl Montserrat Caballé. To jsem samozřejmě ještě nemohl tušit, jakou roli bude hrát v mé budoucnosti. Co se hudby týče, mě vždy zajímala klasická hudba, hlavně tvorba Wágnera.

Moje spolupráce s Freddiem Mercurym (1979 - 1991)

 

V roce 1977 jsem už pracoval v šatně Královského baletu na plný úvazek a o dva roky později jsem byl právě v této šatně Královského baletu Royal Opera představen Freddiemu Mercurymu. Po Freddieho představení s Královským baletem jsem byl pozván na jejich party. Zde jsem také poprvé s Freddiem mluvil. Freddie se mě zeptal, jakou zde mám funkci, na to jsem mu odpověděl, že se starám o kostýmy. Prohodili jsme pouze pár vět a rozloučili se. O dva týdny později volal mému vedoucímu tehdejší manažer Freddieho Mercuryho, Paul Prenter a zeptal se, jestli bych měl zájem jet s Queen na turné a starat se o jejich věci. Nabídku jsem okamžitě přijal a tím začala naše spolupráce.

Po dvou letech jsem se stal, z asistenta Queen, osobním asistentem Freddie Mercuryho, poněvadž mezi námi vzniklo velké přátelství. Trávil jsem s Freddiem po 12 let každý den, plnil jsem velké množství velkých rolí. Byl jsem šéfkuchařem, číšníkem, komorníkem, tajemníkem, hlídačem dětí (a to dítě byl on). Nakupoval jsem pro něj potraviny i umění, procestoval jsem s ním svět, prožíval jsem jeho úspěchy a pomáhal mu, když bylo nejhůř. Viděl jsem téct šampaňské proudem a viděl jsem ho na dně. Když bylo potřeba, plnil jsem také roli bodyguarda. V posledních měsících jeho života jsem patřil k jeho ošetřovatelům, držel jsem ho na smrtelné posteli za ruku a byl jsem nepochybně jedním z jeho nejbližších přátel. Jsem jedním z hrstky lidí, kteří měli to štěstí být svědky zrození většiny jeho práce. Od nápadu, až po provedení. Při tvorbě hudby jde o víc než jen o napsání textu a přiřazení not na papír. Mnohem víc znamená vnímání hudby cit a smysl a Freddie byl v tomto případě vždy plný inspirace.

Trávil jsem s Freddiem po 12 let každý den, plnil jsem velké množství velkých rolí. Byl jsem šéfkuchařem, číšníkem, komorníkem, tajemníkem, hlídačem dětí (a to dítě byl on). Nakupoval jsem pro něj potraviny i umění, procestoval jsem s ním svět, prožíval jsem jeho úspěchy a pomáhal mu, když bylo nejhůř. Viděl jsem téct šampaňské proudem a viděl jsem ho na dně. Když bylo potřeba, plnil jsem také roli bodyguarda. V posledních měsících jeho života jsem patřil k jeho ošetřovatelům, držel jsem ho na smrtelné posteli za ruku a byl jsem nepochybně jedním z jeho nejbližších přátel. Jsem jedním z hrstky lidí, kteří měli to štěstí být svědky zrození většiny jeho práce. Od nápadu, až po provedení. Při tvorbě hudby jde o víc než jen o napsání textu a přiřazení not na papír. Mnohem víc znamená vnímání hudby cit a smysl a Freddie byl v tomto případě vždy plný inspirace.

Během svého života Freddie Mercury obdivoval jak Elvise Presleyho, Jimiho Hendrixe, tak Johna Lenona, téměř se na ně díval jako na hrdiny. Nikdy by si nepomyslel, že po své smrti bude patřit do stejné ligy jako oni. A v říjnu 1979, kdy jsem poprvé dostal nabídku pracovat s Queen, mě ani nenapadlo, že já budu spojován s člověkem, kterého uznávám jako nejlepšího skladatele konce 20. století.

Moje práce pro Freddie Mercuryho skončila tři měsíce po jeho smrti. Několik let mi trvalo, než se mi podařilo se vrátit zpátky do dalšího života. Asi si dokážete představit jaká bolest je přijít o nejlepšího přítele. V roce 1995 jsem se rozhodl, že napíšu knihu, která bude popisovat, jaký Freddie doopravdy byl. Kniha vyšla v roce 1998 a jmenuje se: Freddie Mercury „Důvěrné vzpomínky člověka, který ho znal nejlépe“.

Od roku 1995 jsem pracoval v Guy's Hospital v Londýně na neurologickém oddělení a potom jsem koupil malý hotel v Devonu. V roce 2001 jsem se přestěhoval do ČR, kde jsem žil tři a půl roku v Praze, a potom jsem se přestěhoval do vesnice v západních Čechách. A odtamtud jsem cestoval a vystupoval s muzikálem v Německu a Skandinávii a strávil mnoho času mluvením o tématu HIV/AIDS. Rovněž pomáhám mladým talentovaným zpěvákům s jejich angličtinou v písních.